بیمه کردن با درد و زجر و استرس!
اسفند ۲۰, ۱۳۹۶
مقامات بیمه ای کشور سوئد به تهران می آیند
فروردین ۲۶, ۱۳۹۷
نمایش همه

بیمه آتش سوزی چیست ؟

بیمه آتش سوزی چیست ؟

بیمه آتش سوزی چیست ؟  از جمله وقایع دردناکی است که هر ساله به مقدار زیادی در کشور ما رخ می نماید و متاسفانه خسارت مادی و معنوی بسیاری نیز با خود به همراه می آورد. همچنین بنا به آمار در کشور ما سالانه نزدیک به پنجاه هزار حادثه آتش سوزی اتفاق می افتد. با این وجود استفاده از بیمه آتش سوزی می تواند مرحمی باشد برای درد کسانی که دچار این حادثه دلخراش شده اند. این در حالی است که نرخ استفاده از استفاده از بیمه آتش سوزی در مقایسه با دیگر انواع بیمه ها در اولویت های آخر مردم قرار می گیرد. در ادامه به منظور آشنایی بیشتر به معرفی بیمه آتش سوزی و نیز شرایط استفاده از آن خواهیم پرداخت.

بیمه آتش سوزی

بیمه آتش سوزی به منظور جبران خسارات مالی ناشی از حادثه آتش سوزی و نیز به منظور جبران خسارات دارائی های منقول و غیرمنقول بیمه گزار مورد استفاده قرار می گیرد. نکته هائز اهمیت در بیمه آتش سوزی آن است که این بیمه تنها خسارات مالی ناشی از آتش سوزی را پوشش می دهد نه خسارات جانی و بدنی. در ادامه به معرفی خطرات تحت پوشش بیمه آتش سوزی خواهیم پرداخت.

خطرات تحت پوشش

بیمه آتش سوزی دو دسته از خسارت های مالی شامل خسارت های اصلی و خسارت های اضافی را تحت پوشش خود قرار می دهد.

  • خسارت های اصلی : این دسته از خسارت ها ، جزء جدا نشدنی بیمه آتش سوزی بوده و موارد آتش سوزی ، صاعقه و انفجار را شامل می شود. قابل ذکر انفجار ناشی از فعل و انفعالات هسته ای تحت پوشش بیمه آتش سوزی قرار نمی گیرند.
  • خسارت های اضافی : علاوه بر آنچه گفته شد ، مواردی نیز وجود دارند که باید به صورت جداگانه خریداری و به بیمه نامه اضافه شوند. قابل ذکر است برای خرید هریک از پوشش های اضافی ، خرید موارد اصلی نیز الزامی می باشد. همچنین مهم ترین عامل در تعیین قیمت این بیمه نامه به خسارت های اضافی انتخاب شده توسط بیمه گزار بستگی دارد. خسارت های اضافی تحت پوشش بیمه آتش سوزی شامل موارد زیر می باشد :

زلزله و آتش فشان ، طوفان و تندباد ، سیل و طغیان آب ، ترکیدن لوله آب ، ضایعات آب برف و باران ، ریزش سقف ناشی از سنگینی برف ، ریزش کوه و سقوط بهمن ، سقوط هواپیما ( فاصله از فرودگاه در نظر گرفته شود ) ، هزینه پاکسازی و برداشت ضایعات ، شکست شیشه ، سرقت با شکست حرز ، انفجار ظروف تحت فشار صنعتی ، نشت دستگاه آب افشان ،  مسئولیت خسارت ناشی از انفجار و آتش سوزی وارد شده به همسایگان ، رانش و فروکش کردن زمین ، برخورد اجسام خارجی به ساختمان

قابل ذکر است اغلب شرکت های بیمه تنها تعداد محدودی از خسارت های اضافی را تحت پوشش قرار می دهند. همچنین توجه داشته باشید موارد اضافی باید با توجه به شرایط بیمه گزار ، انتخاب و خریداری گردد.

 

اموال تحت پوشش

همانطور که در ابتدا نیز گفته شد بیمه آتش سوزی تنها جبران خسارت های مالی ناشی از حادثه را برعهده دارد و نه خسارات جانی و بدنی را. انواع اموال و ساختمان هایی که در بیمه آتش سوزی تحت پوشش قرار می گیرند شامل موارد زیر می باشد :

  • ساختمان های مسکونی به همراه اثاثیه
  • ساختمان های صنعتی و کارخانجات شامل ساختمان ، ماشین آلات ، تاسیسات و…
  • ساختمان های غیر صنعتی ( مانند واحدهای تجاری ، اداری ، آموزشی ، رفاهی ، خدماتی و انبارها ) شامل ساختمان ، اثاثیه ، موجودی کالاها ، ارزش دکوراسیون و…

همچنین قابل ذکر است اموالی مانند پول های نقدر و اوراق بهادار تحت پوشش بیمه آتش سوزی قرار نمی گیرند مگر آنکه در بیمه نامه چنین شرایطی ذکر شده باشد.

شرایط بیمه آتش سوزی

بیمه آتش سوزی شرایط مختلفی دارد که باتوجه به شرایط بیمه گزار هریک از آنها می تواند انتخاب گردد.

  • بیمه نامه با سرمایه ثابت : در این شرایط ارزش روز اموال مورد نظر به شرکت بیمه اعلام شده و جبران خسارت ها نیز براساس همین مقدار اعلام شده انجام خواهد گرفت. منازل مسکونی از این نوع بیمه نامه استفاده می کنند.
  • بیمه نامه با شرایط جایگزینی و بازسازی : برخلاف بیمه نامه با شرایط ثابت ، بیمه نامه با شرایط جایگزین نوسانات بازار و نیز افزایش قیمت ناشی از تورم را نیز پیش بینی می کند. در واقع در این بیمه نامه ، شرکت بیمه مبلغ خسارت وارد شده را به نرخ روز محاسبه می نماید. مورد کاربرد این بیمه نامه انحصاری نبوده و می تواند برای انواع ساختمان ها ، موجودی انبارها ، ماشین آلات کارخانه ها و… نیز به کار رود.
  • بیمه نامه با شرایط شناور : در این بیمه نامه ، صورت جلسه ارزش دارایی ها به صورت ماهانه نمایندگی بیمه ارسال شده و در نهایت اساس محاسبه حق بیمه در سال میانگین موجودی سرمایه خواهد بود. مورد کاربرد این بیمه نامه انبارها می باشند چراکه موجودی آنها به طور دائم در حال تغییر است.
  • بیمه نامه فرست لاس (First Loss) : در این بیمه نامه فرد به جای آنکه تمام اموال خود را بیمه کند تنها بخشی از این اموال را بیمه می کند. در واقع این بیمه در صورتی کاربرد خواهد داشت که فرد اموال بسیاری داشته و حتی در صورت بروز حادثه نیز تمام این اموال از میان نخواهند رفت. به عنوان مثال کارخانه ای را فرض کنید که واحدهای آن با وسعت بسیاری از یکدیگر قرار گرفته اند و لذا بیمه گزار با علم به آنکه در صورت بروز حادثه تنها بخش محدودی از این کارخانه دچار حریق خواهد شد لذا تنها مقدار خسارت های پیش بینی شده ناشی از خسارت را بیمه خواهد کرد. به این ترتیب این نکته را در نظر داشته باشید که شرکت و نمایندگی بیمه تنها متعهد به جبران ارزش سرمایه پیش بینی شده خواهد بود و نه بیشتر.
  • بیمه نامه با شرایط توافقی : این نوع بیمه نامه براساس توافق میان بیمه گر و بیمه گزار و براساس میزان سرمایه منعقد می گردد.

 

سخن پایانی

آتش سوزی حادثه دلخراشی است که می تواند هرآنچه ما در طی طول عمر خود با هزار زحمت به دست آورده ایم یک شبه بر باد فنا دهد. همانطور که در ابتدا نیز گفته شد هر ساله آتش سوزی های بسیاری در کشور ما اتفاق می افتد که متاسفانه خسارت جانی و مالی بسیاری نیز برجای می گذارد. به عنوان نمونه می توان به حادثه دردناک پلاسکو اشاره کرد. ساختمانی که با چند ده سال قدمت که تنها در عرض چند ساعت پس از شروع آتش سوزی فروریخت و هیچ اثری از آن به جای نماند جزء ویرانی و خسارت. در چنین مواقعی بیمه آتش سوزی می تواند با جبران خسارات مالی ناشی از حادثه ، مرحمی باشد برای حادثه دیدگان و نیز انگیزه ای برای شروعی دوباره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *