بلاگ
بیمه عمر چیست ؟

بیمه عمر چیست ؟

بیمه عمر یا همان Life insurance و به عبارت بهتر بیمه زندگی پس اندازی است دراز مدت که مزایای بسیاری را به همراه دارد. همانطور که می دانید فلسفه زندگی شادی و غم ، خوشی و ناخوشی و بودن و نبودن است. در واقع زندگی جاودانه نیست بلکه فراز و فرودهای بسیاری در این مسیر وجود دارد. به همین دلیل باید برای روزهای سخت زندگی برنامه ریزی کرد و این چیزی نیست که دور اندیشان از کنار آن به سادگی عبور کنند. به این ترتیب کسب اطلاعات لازم در مورد بیمه عمر ، برای هرشخص و در هر سن و سالی امری ضروری است. در این مقاله بیمه عمر را تعریف کرده و سپس ویژگی های آن را بیان خواهیم کرد.

بیمه عمر چیست؟

بیمه عمر قراردادی است میان یک شرکت بیمه و شخص بیمه شونده. در این قرارداد شخص بیمه شونده یا ضامن وی به پرداخت مبلغی در اقساط بلند مدت متعهد می شود. پرداخت اقساط این بیمه بسته به نوع قرارداد تا زمان معینی ادامه خواهد داشت. همچنین طبق قرارداد در صورت بروز وقایع ناگواری همچون احتیاج به مراقبت های پزشکی ، ابتلا به بیماری های پرهزینه و یا حتی مرگ شرکت بیمه موظف خواهد بود سرمایه بیمه شده را به صورت یکجا و یا به صورت مستری به شخص مورد نظر پرداخت کند. به عبارت دیگر در بیمه عمر شخص ماهیانه مبلغی را به عنوان حق بیمه سرمایه گذاری پربازده کرده و در زمان مورد نیاز از آن استفاده خواهد کرد. امروزه بیمه عمر از جمله محبوب ترین بیمه های جهان به شمار می رود. همچنین اضافه شدن امکان سرمایه گذاری سیستماتیک به بیمه عمر بلند مدت ، محبوبیت این نوع بیمه ها را به میزان چشم گیری افزایش داده است. در واقع در بیمه عمر علاوه بر مبلغ سرمایه گذاری شده ، مقدار مشخصی سود حاصل از سرمایه گذاری آن را نیز پرداخت خواهد شد.. همچنین بیمه عمر ممکن است با عناوین دیگری همچون بیمه زندگی ، بیمه بازنشستگی، بیمه مستمری ، بیمه جامع زندگی ، بیمه عمر و سرمایه گذاری، عمر و تأمین آتیه، بیمه تحصیلات فرزندان و یا بیمه عمر و پس انداز نیز نامیده شود.

انواع بیمه های عمر

بیمه عمر به سه دسته کلی طولانی مدت ، تمام عمر ، مختلط بیمه عمر و سرمایه گذاری تقسیم می شود :
۱- بیمه عمر طولانی مدت از جمله ساده ترین انواع بیمه های عمر به حساب می آید. در این نوع بیمه ، شخص مورد نظر به پرداخت حق بیمه تعیین شده در طی مدت زمان معین متعهد می شود. همچنین در صورت فوت شخص در طی مدت قرار داد نیز شرکت بیمه مبلغ مشخصی را به ذی نفع بیمه نامه پرداخت خواهد کرد.
۲- بیمه تمام عمر برخلاف بیمه عمر طولانی مدت ، زمان نامحدودی دارد. در بیمه تمام عمر اگر در هر زمانی شخص بیمه گذار فوت کند ، شرکت بیمه طبق قرار داد می بایست سرمایه بیمه نامه را به ذی نفعان آن پرداخت کند. همچنین به طور متوسط حق بیمه پرداخت برای این نوع بیمه ۵۰ درصد بیشتر از بیمه مدت دار می باشد.
۳- بیمه عمر مختلط نسبت به دو نوع دیگر ، صورت کامل تری دارد. در این نوع از بیمه اگر شخص بیمه گذار در طی قرار داد فوت کند اصل و سود سرمایه و پس انداز حاصل از بیمه نامه به ذی نفع وی پرداخت می شود. در غیراین صورت نیز اصل و پس انداز حاصل از سرمایه به شخص بیمه گذار پرداخت خواهد شد.

سایر خدمات بیمه عمر

پوشش بیمه عمر به دو دسته پوشش های سرمایه گذاری و پوشش های بیمه ای تقسیم می شود :
۱- پوشش های سرمایه گذاری
– امکان دریافت تسهیلات و بازخرید به میزان ۹۰ درصد اندوخته
– دریافت وام از محل ارزش بازخرید بیمه نامه ( کارمزد وام ۲ درصد بیشتر از سود تضمینی بیمه نامه خواهد بود )
– معافیت دائم از مالیات
– سود تضمینی سالیانه ( معمولا ۱۶ درصد دو سال ابتدای قرار داد ، ۱۳ درصد در سال های سوم و چهارم قرار داد و ۱۰ درصد نیز از سال پنجم تا پایان قرارداد )
– پرداخت سرمایه بیمه نامه پس از اتمام قرار داد به صورت یکجا یا مستمری
– اختصاص اندوخته حاصل از سرمایه گذاری به غیر (انتخاب و تعیین ذی نفع)
۲- پوشش های بیمه ای
– پوشش هزینه های پزشکی ناشی از حوادث
– پوشش امراض مختلف مانند انواع سرطان ، سکته های مغزی و سکته قلبی و عمل قلب بازار و پیوند اعضاء اصلی بدن
– پوشش از کارافتادگی دائم و کامل ناشی از حوادث ( در چنین شرایطی شخص سرمایه مشخصی را از شرکت بیمه دریافت کرده و همچنین از ادامه پرداخت حق بیمه در قرار داد معاف می گردد. علاوه براین شخص به مدت ده سال از شرکت بیمه مستمری دریافت خواهد کرد. )
– پوشش فوت عادی ( در چنین شرایطی سرمایه بیمه نامه به استفاده کنندگان بیمه نامه پرداخت خواهد شد )
– پوشش فوت ناشی از حوادث ( در چنین شرایطی سرمایه تعیین شده که اغلب سه برابر سرمایه فوت عادی است به استفاده کنندگان بیمه نامه پرداخت خواهد شد )

بیمه عمر یا حساب بانکی؟

رفع نیازهای احتمالی آینده یکی از دلایل پس انداز پول در بانک به شمار می رود. از جمله این نیاز های احتمالی می توان به پیری ، عدم قدرت کار ، مبتلا شدن به بیماری های مهلک ، تامین آینده فرزندان و آسایش خاطر اشاره کرد. در این میان بیمه عمر و حساب های بانکی کارکرد مشترکی در زمینه سرمایه گذاری دارند. با این حال تفاوت هایی نیز میان این دو وجود دارد از جمله آنکه در در یک حساب بانکی محدودیتی در دسترسی به حساب پس انداز وجود ندارد و لذا ممکن است حساب پس انداز برای انواع نیازهای کوچک و غیرضروری مورد استفاده قرار بگیرد. حال آنکه در بیمه عمر این امکان به حداقل رسیده و از طرفی با متعهد ساختن شخص برای سرمایه گذاری بلند مدت از هزینه های غیرضروری وی می کاهد.
از جمله مزایای بیمه عمر می توان به پرداخت سود تضمینی ، سرمایه گذاری بدون ریسک ، مزایا و پوشش های بیمه عمر ، معافیت مالیاتی و استفاده از سرمایه صندوق در هر زمان بدون جریمه ( وام ) اشاره کرد.

سخن پایانی

هرکدام از ما برای آینده خود و خانواده مان برنامه ریزی های مالی دراز مدتی داریم. در واقع رفاه و امنیت مالی خانواده برای هریک از ما امری حیاتی است و این مهم جز با تلاش و صبر بسیار حاصل نمی شود. در این میان چگونه می توان از سیل حوادث ناگوار جلوگیری کرد؟ بدون شک استفاده از بیمه عمر یکی از بهترین گزینه ها جهت تامین آسودگی و آرامش خاطر ما و همچنین امنیتی برای آینده فرزندان خواهد بود.

نویسنده

طراح

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *